2017

Drahý příteli,

Rád bych Tě a Tvou rodinu pozdravil. Doufám, že se vám daří dobře. My a moje rodina jsme v pořádku.

V červenci 2017 jsem přijel do domu mé matky (bydlím u strýce) a ptal se své sestry na své rodiče, zjistil jsem, že jsou v nemocnici. Můj otec byl nemocný. Šel jsem navštívit svého kamaráda, ale nebyl jsem tam dlouho. Když jsem se vrátil domů, našel jsem tetu, jak pláče. Když jsem se ptal proč, řekla mi, že můj otec zemřel. Nechtěl jsem tomu věřit. Šel jsem za bratrem, který mi to potvrdil. Ve stejnou dobu zemřela i dcera mého bratra. Jsme křesťané a chodíme do kostela sv. Jana v Solwezi. Pohřbili jsme 2 členy rodiny ve stejnou dobu.

Škola se mi líbí. Daří se mi ve všech předmětech kromě matematiky a biologie. Věřím, že se to zlepší, protože pracuju tvrdě.

Počasí v naší zemi není dobré. Začalo velké horko. Také fouká silný vítr. Nevím, jaké počasí máte ve vaší zemi, jestli je dobré či špatné. Můžeš mi poslat obrázek, jak to ve vaší zemi vypadá?

Nepřestávám děkovat za vše, co pro mě a mou rodinu děláte. Budu rád, když tento dopis dorazí v pořádku. Přeju veselé Vánoce a šťastný nový rok vám všem.

S pozdravem

Callistus Sachingezhi

**********************************************************************************************

Zpráva o adopci v Zambii 2017

doc20180108_01a.pdf (1482601)

**********************************************************************************************

 

2014

Drahý příteli,

Rád bych Tě pozdravil, Tebe i Tvou rodinu. Doufám, že se máte dobře. Já a moje rodina se máme dobře. Začínám závěrečné zkoušky, abych mohl jít do osmého ročníku příští rok. Musím teď hodně studovat. Vím, že jste viděli má vysvědčení. Známky byly dobré kromě dvou předmětů, které jsou pro mě velmi těžké: společenských věd a matematiky. Myslím, že je ale zvládnu, protože můj učitel mi říkal, že se snažím.

Každý večer si rád čtu příběhy. Mám rád ovoce: pomeranče, banány, ananas a jablka.

V Zambii vidím hodně mladých, kteří začínají kouřit drogy, pít pivo a děvčata, která jsou těhotná. Když je vidím, vždycky se modlím k Ježíši, abych nebyl jako oni, protože by mi to přineslo jen problémy a moje máma by nebyla šťastná. Chci se učit a poté se chci stát vojákem nebo ministrem.

V Zambii nyní oslavujeme státní jubileum. V roce 1964 jsme získali nezávislost. V říjnu budeme dělat zkoušky a určitě projdu. Rád hraju s kamarády fotbal.

Budu pokračovat ve studiu. Připravujeme se na období dešťů. Zůstávají nám 2 týdny. Chodím do kostela. Pracuju na zahradě. Máme tam kukuřici a dýně. Úrodu prodáváme a za peníze si můžeme koupit millie, olej a další věci. Děkuji Ti za všechno, co pro mě děláš. Šťastné Vánoce a nový rok.

Callistus Sachingezhi

******************************************************************
 

Drahý strýčku Jane Stone a kamarádi,


Callistus říká, že je velmi rád, že Vám může napsat. Říká, že se má dobře a jeho rodina je v pořádku. Doufá, že vy se máte také dobře.

  Callistus by rád poděkoval za dopis, který jste mu napsali. Měl velkou radost, když tento dopis dorazil. Rád by Vám pověděl několik věcí o sobě a o Zambii. Říká, že během srpna měl celý měsíc prázdniny. Během prázdnin byl doma. Teď už je zpět ve škole a je rád.

  Nyní je v Zambii horké období. Brzy však začne pršet. Během deštivého období lidé hospodaří. Callistova matka také připravuje jejich pole k setbě.

  Callistus říká, že volby se už konaly. Říká, že volby proběhly docela dobře a nyní je v Zambii nový prezident, který se jmenuje Michael Sata. Nicméně během voleb v některých místech před vyhlášením výsledků došlo k násilí. Někteří lidé byli dokonce i zranění. Callistus říká, že týden před ohlášením výsledků voleb nechodil do školy, protože škola byla kvůli násilnostem uzevřena. Nyní už jsou věci zpátky v normálu a Callistus opět chodí do školy. Ve všech místech v Zambii nyní vládne klid a mír.

  Callistus by se rád rozloučil a popřál všem veselé Vánoce a šťastný Nový rok.

  Váš Callistus Sachiengezi

za pomoci sociální pracovnice Brendy Manjimely.

 

**********************************************************************************************

Vysvědčení z 24. 2. 2012

Scan1.PDF (173 kB)

**********************************************************************************************

 

2012

Drahý strýčku Jane,
jak se máš? Děkuji Ti za dopis. Moje matka má malou farmu a pěstuje brambory, fazole a kukuřici. Můj otec žije v Mutininlunga.Viděl jsem Zambijské fotbalisty Chipolopolo,jak vyhráli zápas. Nějací lidé během toho zápasu zemřeli v autě. Mé předměty ve škole jsou matematika a angličtina. Můj kamarád mi dal míč, abych si mohl občas zahrát. Někdy si po fotbale dám Nshimu a pak si vezmu knihu. Rád jím ryži a chleba. Každy den chodim do školy a hraju fotbal. Každou neděli chodím do kostela.
Má škola má 21 tříd. Jeden můj bratr žije v Mukubwe v Solwezi. Byl jsem se podívat na pohárový zápas,když Zambia vyhrála. Drahý strýčku Jane, doufám,že jsi v pořádku. Já se mám dobře. Měl jsem prázdniny. Můj otec mi řekl, že se musim starat o školu, protože, když skončím, můžu mít dobrou práci. Děkuji Tobě i  Tvé rodině za modlitby. Já se modlím také. Mám rád písničky. Když, jsem byl nemocný, šel jsem do nemocnice. Zambie jela hrát fotbal do Gabonu a vyhrála a dostala pohár. Lidé byli velmi šťastní.
Rád se koupám. Když dojim Nshimu, umyju talíř. Nikdo mi nepomáhá, bydlim v Solwezia musim pomáhat mé mamince. Když jsem byl v nemocnici, doktor mi dal léky. Mám rád kapelu Westlife a zpěváka Lucky Dube (doo-beh). Lidé z oblasti Mongu slavili Kuomboka
ceremoni (Tradiční  ceremoniál, který je slaven na konci období děštů, kdy horní tok řeky Zambezi zaplaví planiny západní oblasti. Tento ceremoniál připominá přestěhování Litungy - krále lidu Lozi od vyše položených míst. Ceremonie začíná bubnováním na velké bubny Maoma).
Líbí se mi taxi a autobus. Byl jsem navštívit svého otce. Land Cruiser je velmi dobré auto. Bratr pěstuje zeleninu v okolí a na zahradě. S mým malým bratrem jsme prosili, aby naše rodina vypěstovala nějakou kukuřici, maniok, fazole a sladké brambory. Nikdy jsem neviděl lva a slona. Děkuji. Končím.
Tvůj Callistus Sachingezhi

 

*************************************************************************************************

Drahý příteli,

jak se teď máš? Doufám, že Ty a Tvoje rodina se máte dobře. Já a moje rodina se máme dobře. Během prázdnin jsem jel do Murri Lunga. Teď musím chodit do školy každý den starat se o svoji uniformu a čistit si boty.

Je fajn být zpátky ve škole a v pondělí jsem byl velmi šťastný, protože pan učitel nás přivítal zpátky ve škole a potkal jsem se se svými kamarády. Rád jím jablka, banány, pomeranče a brambory a také ananas. Můj kamarád mi řekl, že je také důležité jíst Nshimu, protože poté budu silný a zdravý.

Rád čtu knihy. Předměty ve škole jsou náročné. Učíme se matematiku, angličtinu. Musím hodně studovat, abych prošel zkoušky. Moje maminka pracuje na zahradě a já jí pomáhám, abychom měli nějakou zeleninu na prodej. Pěstujeme zelí, rajčata, kukuřici, řepku a brambory.

Náš fotbalový tým Zambie hrál proti Brazílii. Bylo to velmi těžké. Rád jezdím na kole. Bydlím u svého strýce a tety, která mi dává k jídlu Nshimu, chleba, rýži a také kokosové ořechy. Když přišly mé narozeniny, všichni doma byli šťastní, lidé tančili, pili, jedli Nshimu.

Nemám ani babičku ani dědečka. Oba jsou mrtví. Když jdu spát, modlím se k Ježíši, abych mu poděkoval. Modlím se také každé ráno. Ve škole jsem se díval na mapu a na hranici Zambie a Zimbabwe jsou Viktoriiny vodopády. Rád hraju fotbal se svými kamarády.

Přeju Ti šťastné Vánoce a šťastný nový rok. Bůh Ti žehnej. Tvůj

Callistus Sachingezi

 

**********************************************************************

Drahý strýčku Jane Stone,

Callistus říká, že by Vás a Vaši rodinu rád pozdravil. Říká, že se má dobře a jeho rodina také. Callistus by rád využil této příležitosti a poděkoval Vám za to, že jste jeho sponzor. Je velmi vděčný za knihy, psací potřeby, uniformu, boty a školné, které bylo pro něj zaplaceno. Děkuje také za zdravotní pojištění, které mu zabezpečuje péči v místní klinice.

Callistus říká, že žije v malé osadě zvané Kandemba, která je součástí města Solwezi. Žije se svojí matkou a sourozenci. Říká, že žije v domě z nepálených cihel a střechy udělané z vlnitého plechu. Říká, že chodí do školy nazvané Rodwellská základní a navštěvuje 4. ročník. Do školy chodí pěšky se svými dvěma kamarády ze sousedství Toreckem a Charlesem. Chodí spolu do stejné třídy. Říká, že jim trvá 40 minut dostat se do školy. Vyučování začíná ve 14:00 a končí 17:00. Jeho učitelka se jmenuje paní Mudemba. Callistus říká, že má školu velmi rád a doufá, že ji dokončí, aby si mohl najít dobré zaměstnání a pomoct své matce. Teď má naději, že se mu to s Vaší podporou podaří.

Callistus říká, že mají malé kukuřičné pole, které je asi 15 kilometrů od jeho domova. Místo, kde se pole nachází, se nazývá Chapemba. Během této sezóny bude jeho matka velmi vytížena sklizní kukuřice. Callistus říká, že jí bude také pomáhat o víkendech. Jeho matka se bude muset přestěhovat blíže k poli, protože každodenní docházení by vzhledem k vzdálenosti nezvládla. Callistus říká, že většina lidí z jeho okolí je živa pouze z toho, co si vypěstují. Hlavní potravinou je kukuřice.

Na závěr se chce Callistus rozloučit popřát Boží požehnání Vám i Vaší rodině.

Za pomoci sociálního pracovníka Lloyda Kalamby

Váš

Callistus Sachingezhi

 

**********************************************************************

2011


Milý Calliste,

děkujeme Ti za Tvůj dopis. Měli jsme velkou radost, když dorazil. Píšu my, protože není pouze jeden sponzor, ale jsme celá skupina.

Jsme z farnosti Lidečko v České republice v Evropě. Žijeme ve vesnici zvané Horní Lideč a scházíme se v našem kostele. Fotografii kostela jsme přiložili.

Jsme rádi, že peníze, které jsme poslali, Ti pomohly a doufáme, že s naší pomocí se Ti podaří dokončit školu a poté získat dobré zaměstnání.

Doufáme, že se Ti a Tvojí rodině daří dobře. V naší zemi skončilo jaro a přišlo léto. Jaké je počasí v Tvé zemi? U nás máme 4 roční období: jaro – všechno je zelené a kvete, léto – horké období, ve kterém mají děti prázdniny, podzim – pomalu se ochlazuje a listí padá ze stromů a konečně zimu – se sněhem a mrazy.

Přejeme Ti a Tvé matce, abyste měli dobrou úrodu a dostatek kukuřice pro celou rodinu. Lidé v naší zemi mají také své zahrádky a pole, ale obvykle k nim nechodí 15km. Většinou pěstujeme brambory, mrkev a další zeleninu, ale většinu věcí, které jíme, kupujeme v obchodech.

Pokračuj ve škole a pilně studuj. Dej nám vědět, jaké jsou Tvé výsledky. Děti z farnosti právě zahájily prázdniny. Nakreslily pro Tebe nějaké obrázky. Jsou přiloženy k tomuto dopisu. Máš také prázdniny?

Těšíme se na další dopis od Tebe. Bůh žehnej Tobě i Tvojí rodině. Myslíme na vás v modlitbě.

S pozdravem

lidé z farnosti Lidečko

Dopis byl napsán Tomášem Fojtů.

*******************************************************************************************

Drahý strýčku, Jane Stone,

Callistus se ptá, jak se máš Ty a Tvá rodina. On a jeho rodina se mají dobře. Doufá, že i Ty se máš dobře. Je rád, že může opět napsat. V dubnu měl celý měsíc prázdniny.

V Zambii má školní rok tři části:

První část běží od ledna do března. První prázdniny jsou v dubnu. Druhá část školního roku začíná v květnu a končí v červenci. Potom následují další prázdniny v srpnu. Poslední část běží od září do listopadu a prázdniny jsou celý prosinec.

Callistus říká, že během dubnových prázdnin byl doma a nikam nejel. Pomáhal mamince s domácností. Callistus říká, že škola jde dobře.

V Zambii je právě chladné období. Během roku se střídají 3 období. Chladné období začíná v květnu a končí v srpnu. Od září do listopadu je horké období. Nejdelší období je období dešťů, které trvá od prosince do dubna. Říká se mu také hospodářské období. Je to proto, že lidé pěstují různé plodiny a sklízejí úrodu. Většina lidí pěstuje kukuřici. Z kukuřice se vyrábí kukuřičná mouka zvaná Mealie. Z té se potom vaří NSHIMA. Nshima je základní jídlo pro obyvatele Zambie.

Callistus říká, že v příštích měsících budou v Zambii volby. Lidé budou volit prezidenta a členy parlamentu. Callistus sám o politice moc neví, ale vidí, jak různé politické strany lákají své voliče.

Callistus by se pro tentokrát rád rozloučil.

Váš Callistus Sachingezhi

Dopis pro Callista napsala sociální pracovnice Brenda Manyimela.

 

*******************************************************************************************

 

2011


Milý Calliste,

velmi děkujeme za Tvůj druhý dopis a obrázek. Doufáme, že první dopis od nás už dorazil a že sis ho už přečetl. Daří se nám dobře a jsme rádi, že i Tobě a Tvé rodině se vede dobře.

V naší zemi máme zrovna léto. Letošní léto nebylo moc teplé a tak si děti, které mají v létě prázdniny, moc slunečných dnů neužily. V České republice má školní rok dvě části. Jedna začíná v září a končí v lednu. Druhá část běží od února do června. Hlavní prázdniny jsou během července a srpna. Během školního roku mají děti ještě několik kratších prázdnin.

Lidé pomalu sklízejí úrodu z polí a zahrádek: hlavně brambory a zeleninu. Brambory jsou u nás základní potravinou, která se používá jako příloha k masu, ale i jako hlavní jídlo. Naše národní jídlo je vepřo, knedlo, zelo, ale lidé samozřejmě vaří mnoho dalších jídel a čím dál častěji jedí i mezinárodní kuchyni.

K dopisu jsme přiložili pár fotografií naší vesnice a okolí. Za pár měsíců přijde zima a napadne sníh, jak hlavně děti doufají. Potom Ti pošleme i fotografie se sněhem. Viděl jsi někdy sníh?

Měj se moc dobře a pilně studuj. Pozdravuj maminku. Myslíme na Tebe v našich modlitbách. Bůh žehnej Tobě i Tvé rodině.

S pozdravem

Lidé z farnosti Lidečko

 

Dopis byl napsán Tomášem Fojtů.